Czasami po ciężkim dniu w pracy trudno nam znaleźć motywację i zmobilizować się do treningu. Jesteśmy zmęczeni i marzymy tylko o tym, aby położyć się na kanapie i obejrzeć jakiś film lub poczytać książkę.. Oczywiście, nie ma w tym niczego złego. Jeśli jednak brakuje ci motywacji, pomyśl o osobach niepełnosprawnych. Pomimo swoich mniejszych lub większych ograniczeń, nie poddają się i trenują różne sporty, w tym również kolarstwo. Pewnie zastanawiasz się jak to możliwe i czy to w ogóle bezpieczne.
Rowery rehabilitacyjne, bo o takich właśnie mówimy, są w pełni bezpieczne, a jazda na nich wpływa bardzo pozytywnie na zdrowie – aktywizuje stawy i wzmacnia układ mięśniowy. Oprócz tego, ma zbawienny wpływ na psychikę. Pokonywanie odległości, które wcześniej wydawały się nie do osiągnięcia, daje ogromną satysfakcję i radość. Aby przemieszczanie się na jednośladzie było komfortowe, pojazd powinien być dobrany indywidualnie do potrzeb danej osoby.
Wyróżniamy następujące rodzaje rowerów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych:
Rower trójkołowy
Jest przeznaczony nie tylko dla osób z niepełnosprawnością, ale również idealnie sprawdzi się w przypadku problemów z utrzymaniem równowagi, chorób kręgosłupa, czy trudności z poruszaniem się. Do jazdy na tego typu pojeździe należy się wcześniej specjalnie przygotować. Wynika to z rozłożenia środka ciężkości, całkowicie różniącego się od tego w typowym rowerze. Pokonywanie zakrętów nie wymaga pochylania się, wystarczy tylko skręcić kierownicą. Jazda jest możliwa dzięki sile mięśni. Można wybrać jednoślad jedno lub wielobiegowy, a także elektryczny. Największą wadą roweru trójkołowego jest jego waga – ok 20 kg i spore gabaryty. W związku z tym przenoszenie go oraz przechowywanie może być nieco uciążliwe.
Handbike
Występujący najczęściej w wersji trójkołowej rower, napędzany siłą rąk. Jest odpowiedni dla chorych ze wszystkimi typami niepełnosprawności. Został skonstruowany w sposób, który pozwalaj poruszać się na nim osobom z takimi chorobami jak porażenie mózgowe, uszkodzenie kręgosłupa , dystrofia mózgowa. Występuje w trzech wariantach. Pierwszy pozwala na jazdę w pozycji leżącej, a kierująca nim osobę może poruszać się z prędkością nawet 40 km/h. Pozostałe dwa warianty to klęczący i siedzący. Ostatni jest jednak najczęściej wykorzystywany przy rehabilitacji.