Zwiedzaj Białystok na rowerze. Poznaj malownicze miejsca na wycieczkę rowerową

Białystok jest urokliwym miastem, które warto zwiedzić. Ba, można je zwiedzić także na rowerze. Gwarantujemy, że będziecie dobrze się bawić. Do tego zachęcamy Was do skosztowania lokalnej kuchni podlaskiej. Dziś podpowiemy wam co zwiedzić i jak zorganizować taką wycieczkę.

Co warto zwiedzić w Białystoku?

Białystok jest największym miastem Podlasia. Często jest jednak pomijane na turystycznej mapie, choć trzeba przyznać, że jest tam naprawdę wiele miejsc do zwiedzenia. Zacznijmy jednak o tego, że aż 32% powierzchni zajmują tereny zielone. Zatem to z pełni zrozumiałe, że zostało docenione przez WHO i jet pierwszym w Polsce miastem, które zostało zaproszone do międzynarodowego projektu sieci zdrowych miast. Do tego Białystok położony jest w bliskim sąsiedztwie dwóch rezerwatów przyrody oraz Narwiańskiego Parku Narodowego. Można więc powiedzieć, że to zielone płuca Polski. Dlatego też Białystok warto, a nawet trzeba zwiedzać na rowerze. Tym bardziej, że tras rowerowych jest w nim sporo. Jednak nim do nich przejdziemy, przedstawimy Wam fajne zabytki, które wręcz trzeba zobaczyć. Absolutnym must have, gdzie trzeba się udać jest Zespół Pałacowo – Parkowy Branickich. Można powiedzieć, że jest to wizytówka miasta. O tym pałacu warto wiedzieć, że jest jednym z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej. Możecie zobaczyć wspaniałe rzeźby Herkulesa. Kawałek dalej jest dziedziniec pałacu. Gdy przejdziecie jeszcze kilka kroków, możecie odwiedzić Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Kolejnym miejscem, które musicie odwiedzić jest Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia NMP w Białymstoku. Jest to duży, ceglany kościół. Jego wnętrze zostało ufundowane przez Jana Klemensa Branickiego. Stanowił mauzoleum rodzinne rodu Gryfitów-Branickich. Trzeba też udać się na rynek Kościuszki, który zaczyna się przy placu Jana Pawła. W tym mieście możecie też znaleźć całkiem sporo restauracji serwujących lokalne smakołyki.

Trasy rowerowe w Białymstoku

W Białymstoku i okolicach jest sporo tras rowerowych. Tak naprawdę w każde miejsce możecie udać się rowerem. Nie musicie też obawiać się awarii jednośladu, gdyż zawsze możecie skorzystać z mobilnego serwisu rowerowego w Białymstoku. Jakość usług jest na najwyższym poziomie. Skoro to już jasne, to czas przejść do fajnych tras, a takich jest więcej niż dużo. Jeżeli szukacie długiej, ale mało wymagającej trasy, to polecamy wam trasę nad Zalew do Czarnej Białostockiej, która mierzy ponad 48 km. Trasa do Czarnej Białostockiej nad zalew Czapielówka, wiedzie przez Puszczę Knyszyńska. Po części będziecie poruszać się zielonym i żółtym szlakiem turystycznym. Po drodze zachwycą Was widoki. Możecie też odpocząć nad zalewem. Zachęcamy też byście w Czarnej Wsi Kościelnej zwiedzili warsztaty rękodzieła ludowego – kowala i garncarzy. Świetna trasa wiedzie też przez Puszczę Knyszyńską. Będziecie przejeżdżać również przez Królowy Most. W zestawieniu świetnych tras nie może zabraknąć trasy wiodącej przez szlak podmiejskich rezydencji. Prowadzi ona z Narwiańskiego Parku Narodowego do Supraśla w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej.

Jak przygotować się do podróży rowerem?

O tym, że bezpieczeństwo jest najważniejsze chyba nie musimy przypominać. Dlatego też tak ważne jest dokładne sprawdzenie swojego jednośladu. Przegląd roweru należy wykonać od A do Z. Można też zlecić go fachowcom. Dzięki temu ryzyko usterek na szklaku jest zdecydowanie mniejsze. Swoją drogą zawsze też możecie skorzystać z pogotowia rowerowego w Białymstoku. Należy także pamiętać o kasku oraz ochraniaczach. Sprawdźcie jeszcze oświetlenie, czy jest sprawne na 100%. Tutaj nie można iść na żadne kompromisty. Rower musi być gotowy nawet do dłuższej trasy.

Małe przekąski i woda

Oczywiście nie zapomnijcie jeszcze o tym, aby spakować bidon z wodą. Niezależnie jaką trasę wybierzecie, wodę zawsze musicie mieć przy sobie. Można też spakować małe przekąski. Rzecz jasna po drodze możecie zatrzymać się w jakiejś lokalnej restauracji, ale w razie czego lepiej mieć przy sobie batoniki zbożowe czy czekoladę. W letnie dni możecie również urządzić sobie piknik.