Kobieta i rower

Na ścieżkach rowerowych oraz bardziej wymagających trasach, coraz częściej można spotkać również kobiety. Warto wiedzieć, że panie kierują się innymi kryteriami nie tylko przy doborze  stroju, ale przede wszystkim wybierając odpowiedni dla siebie rower. Dwuślad idealny dla mężczyzny, nie będzie komfortowy dla przedstawicielek płci pięknej. Jest to związane z uwarunkowaniami anatomicznymi.  Na co zatem powinna zwrócić uwagę kobieta przy zakupie dwóch kółek:

Siodełko

Siodełka dedykowane kobietom wyróżniają się zwiększoną szerokością tylnej części i specjalnymi wycięciami, odzwierciedlając anatomię kobiety. Ma to na celu zwiększenie komfortu jazdy.

Kierownica

Z reguły kobiety mają mniejszy rozstaw ramion, co wymaga dobrania węższej kierownicy. Zwykle najbardziej odpowiednie są te o szerokości między 36 a 38 cm. W celu dopasowania idealnego modelu, zaleca się zmierzenie szerokości ramion. Na rynku dostępne są kierownice do rowerów szosowych, o zróżnicowanych długościach. Jeśli chodzi o rowery górskie, potrzebne może być przycięcie kierownicy. Zazwyczaj nie jest to jednak problemem.

Rama

W sklepach rowerowych dostępne są ramy dedykowane kobietom. Ponieważ panie mają zwykle krótszy tułów i dłuższe nogi w stosunku do mężczyzn, wymagana jest rama o zupełnie innej geometrii. Próby doboru odpowiedniej męskiej ramy wymagają najczęściej kompromisu. Jeśli uda się znaleźć dopasowaną do długości nóg, będzie zazwyczaj za długa. Jeśli natomiast wybierzemy ramę dopasowaną do długości tułowia, zapewne okaże się za niska. W przypadku pań niższego wzrostu znalezienie odpowiedniej ramy jest niestety  zazwyczaj niemożliwe. Rozwiązaniem stosowanym często w przypadku rowerów szosowych jest założenie mniejszego przedniego koła- 24’’.

Klamki

Kobiece dłonie są zazwyczaj drobniejsze i wyposażone w krótsze palce. Zdarza się, że dotyczy to również panów. Wybierając klamki, dobrze jest je wcześniej przetestować i sprawdzić, czy  istnieje możliwość regulacji ich odległości od kierownicy. Na przykład w  kolarstwie szosowym bardzo dobrze sprawdzają się klamki o skróconym zasięgu.