Najciekawsze trasy Beskidu Żywieckiego

Beskid Żywiecki jest atrakcyjnym miejscem do uprawiania różnego rodzaju turystyki. Zarówno rowerzyści, biegacze jak i po prostu spacerowicze, znajdą tu coś dla siebie. Jeśli planujecie wypad na dwóch kołkach w te rejony, poniżej znajdziecie mini przewodnik, w którym zostały opisane trzy najciekawsze trasy:

 

RYSIANKA (ZŁATNA HUTA – RYSIANKA – HALA LIPOWSKA – ZAPOLANKA – ZŁATNA HUTA)

Trasa o długości 18 km jest dość wymagająca kondycyjnie. Startujemy na parkingu w miejscowości Złatna huta. Poruszamy się leśną drogą bez żadnych oznaczeń, która łączy się później z czarnym szlakiem. W związku z czym, musimy się liczyć z stromymi podjazdami. Spotkamy je zwłaszcza na ostatnim etapie. Poruszając się tą trasą natrafimy na dwa popularne schroniska: na Rysiance oraz na hali Lipowskie. Warto tam wstąpić i wrzucić coś na ząb. W czasie przerwy zalecamy również podziwianie pięknych widoków. Przy dobrej widoczności bez problemu zobaczycie Tatry czy Małą Fatrę.

JUSZCZYNA

Początek niezbyt wymagającej technicznie trasy, znajduje się w Juszczynie. W centrum miejscowości znajdziecie tablicę z opisem całej pętli.  Większość trasy prowadzi przez las. Znajdziecie tu kilka podjazdów, które przetestują gruntownie waszą kondycję. Trasa liczy nieco ponad 20 km. Tutaj również możecie podziwiać piękne widoki. Jeśli chcecie zobaczyć kotlinę żywiecką z góry, wiecie gdzie się wybrać.

RYCERZOWA

Jeśli lubicie piękne widoki, koniecznie musicie się tam wybrać. Najpierw będziecie musieli pokonać dość długi podjazd. Na szczęście w miarę łagodny. Szutrowymi drogami dotrzecie do przełęczy Kotarz. Następnie leśna droga doprowadzi was do szlaku prowadzącego na Małą Rycerzową. Nagrodą za wasz wysiłek będzie przepiękny widok na Beskidy i Małą Fatrę.