Dlaczego akurat kasza
Na pewno nigdy nie zastanawialiście się nad tym, z ilu warstw składają się ziarna zbóż. Zapewne większość z nas nie wie nawet o tym, że w ogóle składa się z warstw. Jest ich aż 6. Do tego dochodzą jeszcze łuski, zarodek i endospermy. Ale tak naprawdę, najcenniejsza z tej całej układanki jest łuska. To właśnie ona zawiera składnik mineralne i oraz błonnik. W jej najgłębszej warstwie skrywa się również białko oraz tłuszcze. W zarodku natomiast zawarte są kwasy tłuszczowe, enzymy, witaminy oraz fosforany i fosfolipidy. A co się dzieje z ziarnem podczas produkcji białej mąki. Nic dobrego… Traci aż 5 warstw zewnętrznych, a także zarodek. Wobec tego z zawartych w nim wartościowych składników nie zostaje prawie nic. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kasz, które zachowują te wszystkie właściwości, a tym samym są bardzo cennym pożywieniem dla naszego organizmu.
Kasza to zawsze dobry pomysł
Kasza jest dobrym wyborem zarówno po jak i przed treningiem. Jeśli chodzi o jej skład odżywczy, nie może się z nią równać ryż, makaron ani ziemniaki. W ich składzie znajdziemy białko, skrobię i witaminy. Jednak to jeszcze nie wszystko. Kasze są również bogate w potas odpowiadający za obniżenie ciśnienia, magnez mający korzystny wpływ na pracę mięśni i układu nerwowego, a także żelazo przeciwdziałające niedokrwistości.
Za największy plus kasz uważa się fakt, iż są lekkostrawne. Jeśli ugotujemy na sypko i nie dodamy żadnego tłuszczu, nie obciążą żołądka. Są również idealną bazą do różnorakich kleików. Ich najcenniejszy składnik, czyli błonnik poprawia perystaltykę i zapewnia prawidłową pracę układu pokarmowego. Wato wiedzieć, że kasza zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów. Jeśli więc nie przekonują was walor smakowe kasz, może docenicie ich walory zdrowotne.