Jazda na rowerze w zimowych warunkach

Prawdziwych miłośników dwóch kółek nie odstraszają żadne warunki. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez jazdy na rowerze, zapewne śnieg i mróz nie są w stanie cię  do niej zrazić. Warto jednak pamiętać, że jazda w warunkach zimowych wymaga specjalnego przygotowania. Chodzi zarówno o odpowiedni ubiór jaki i o konserwację roweru. Nawet z pozoru nieistotne szczegóły mogą mieć wpływ na twoje bezpieczeństwo. Poza wiedzą na temat ubioru i konserwacji, warto także poznać zasady poruszania się na jednośladzie po zaśnieżonych i oblodzonych trasach. Ich znajomość pozwoli ci czerpać radość z jazdy na rowerze również w trudnych warunkach i uniknąć niepotrzebnych kontuzji.

Na co zwrócić uwagę jeżdżąc na rowerze zimą

Podstawą bezpiecznej jazdy w zimowych warunkach jest unikanie gwałtownych manewrów i szybkiej jazdy, zwłaszcza na zakrętach. Zalecane jest wykonywanie płynnych ruchów i utrzymanie równego tempa. Nigdy nie wiadomo jaka nawierzchnia jest ukryta pod warstwą białego puchu. Gwałtowne przyspieszenie może się skończyć boksowaniem tylnego koła, lub nawet upadkiem z roweru i kilkoma niepotrzebnymi siniakami.

Podczas jazdy po śliskiej nawierzchni bezpiecznie jest używać tzw. twardego biegu. Dzięki temu unikniemy zbędnego wysiłku i będziemy lepiej czuć podłożę. Warto dodać, że przy ujemnych temperaturach opona utrzymuje lepszą przyczepność niż na  topniejącym  śniegu.

Bardzo istotny jest również  odpowiednie balansowanie ciałem. W typ przypadku pomocne będzie obniżenie rury podsiodłowej i maksymalne podniesienie kierownicy. Powoduje to obniżenie środka ciężkości roweru i poprawia jego stabilność.

Szybka jazda w zimowych warunkach jest zalecana wyłącznie przy przejeżdżaniu przez kopny śnieg. W pozostałych przypadkach lepiej poruszać się wolniej. Często trudno ocenić jaka nawierzchnia może się skrywać pod warstwą śniegu. Warto pamiętać, że hamulce mogą zadziałać z opóźnieniem lub wcale, co może się dla nas skończyć twardym lądowaniem.

Gdy poruszanie się po drodze jest utrudnione poprzez zalegający śnieg, rowerzysta ma prawo skorzystać z chodnika. Nie zapominajmy jednak o tym że to pieszy ma tam pierwszeństwo. Przy skrajnie trudnych warunkach czasami lepiej zejść z roweru i zafundować sobie mały spacer.

Podczas jazdy na dwóch kółkach zimą, prawidłowe oświetlenie jest szczególnie ważne. Nie tylko po zapadnięciu zmroku, ale także z powodu światła odbijającego się od śniegu, kierowca może mieć problem z dostrzeżeniem rowerzysty. Czasami warto zainwestować w dodatkowe odblaski.