Rower miejski – krótka charakterystyka

Coraz więcej osób jako środek transportu wybiera rower. Dotyczy to nie tylko rekreacji w czasie wolnym. Dwuślad coraz częściej zastępuje samochód, czy komunikację miejską. Jest to bez wątpienia bardzo dobry wybór, wpływający korzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również na środowisko. Jeśli masz dość stania w korkach, przytłaczają cię stale wzrastające ceny benzyny, albo po prostu chciałbyś poprawić swoją kondycję, dobrym pomysłem będzie zakup roweru miejskiego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru miejskiego.

Decydując się na zakup roweru zakładamy, że będzie to sprzęt, który posłuży nam przez przynajmniej kilka lat. Bez względu na to, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na nowy pojazd, powinniśmy się skupić przede wszystkim  na naszej wygodzie i bezpieczeństwie. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że zakup tańszego sprzętu najprawdopodobniej będzie  się wiązać w przyszłości z koniecznością częstego serwisowania i ciągłej wymiany części. W rezultacie może się okazać, że całość kosztów jakie poniesiemy w związku z naprawą , przekroczy wartość samego roweru. Przed podjęciem decyzji o zakupie, warto poradzić się specjalisty i sprecyzować nasze preferencje.

Na początek powinniśmy się zastanowić, jaka rama będzie dla nas odpowiednia – aluminiowa czy stalowa. Zaletami ramy aluminiowej jest niższa cena i mniejsza waga, co może znacznie ułatwić wniesienie roweru na wyższe piętra. Z drugie strony, rama metalowa w znaczący sposób wpływa na redukcje wstrząsów podczas jazdy po nierównym terenie. Następnie koniecznie należy zwrócić uwagę na siodełko. Powinno być wygodne, szerokie i dobrze zamortyzowane, co zapewni komfort nawet w czasie długotrwałej jazdy. Poruszanie się po miejskich ulicach pełnych niespodzianek w postaci dziur i nierówności, ułatwią koła o stożkowej konstrukcji oraz opony z bieżnikiem. Przydatne mogą się okazać  również przerzutki, osłona łańcucha i błotniki. Do listy zakupów koniecznie dorzuć również kask ochronny, który zapewni ci bezpieczeństwo w czasie jazdy. Nie zapomnij także o bagażniku, będącym niezbędnym atrybutem każdego roweru miejskiego.