Co wywołuje lęk przed jazdą na rowerze?

Wiele osób chciałoby wyruszyć na wycieczkę rowerową, ale nie ma odwagi. Fobia przed jednośladem występuje stosunkowo rzadko. W większości przypadków winny jest wewnętrzny opór, który można pokonać. Czasami wystarczy tylko raz siąść na siodełko, aby przekonać się do omawianej formy aktywności. Nie bez powodu mówi się, że najtrudniejszy jest pierwszy krok! Sprawdź, w jaki sposób pokonać własne słabości i zacząć systematycznie jeździć na dwóch kółkach.

Strach przed wypadkiem

Niejedna osoba nie chce przemieszczać się na rowerze ze względu na strach przed wypadkiem. Faktem jest, że ludzie często wstydzą się przyznać, że nie potrafią dobrze jeździć na jednośladzie. Praktyka czyni mistrza! Warto więc potrenować na opustoszałych drogach lub ścieżkach rowerowych. Początkowo utrzymanie kierownicy w odpowiedniej pozycji bywa trudne, jednak po kilkudziesięciu minutach zachowanie równowagi jest coraz łatwiejsze. Jazda po mieści wymaga stosowania się do przepisów drogowych. Dotyczy to w szczególności miejsc, w których nie są wyznaczone trasy rowerowe. W takiej sytuacji konieczne jest zwykle poruszanie się tymi samymi ulicami, co samochody. Nie należy się decydować na to, jeśli wizja skrzyżowania wywołuje nieprzyjemny dreszcz. Rowerzysta musi wiedzieć, kto ma pierwszeństwo – jest takim samym uczestnikiem ruchu drogowego, co osoby poruszające się autem. Tutaj nie ma znaczenia rodzaj pojazdu.

Niespodziewany atak zwierząt

Ogromna część czworonogów atakuje cyklistów. Nie można jednoznacznie powiedzieć, co jest tego przyczyną. Prawdą jest jednak to, że bliska odległość agresywnego psa wzbudza ogromny lęk. Trudno się temu dziwić, ponieważ duże osobniki mogą nawet przewrócić człowieka na ziemię. Jak postępować w sytuacji, gdy zwierze rozpocznie pościg za nami? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że zazwyczaj powodem agresji nie jest człowiek, a rower. Właśnie dlatego lepiej zaprzestać jazdy i odgrodzić się od psa za pomocą jednośladu. Następnie należy odejść na bezpieczną odległość i kontynuować podróż na rowerze. Można zaopatrzyć się również w gaz pieprzowy na zwierzęta, jednak powinien być on stosowany w absolutnej ostateczności.