Dobre buty na rower, czyli jakie?

Buty na rower powinny przede wszystkim zapewnić oczekiwany poziom komfortu. Wybór nie może być przypadkowy! Ogromne znaczenie ma to, jakie trasy pokonywane są najczęściej. Każdy cyklista posiada zupełnie inne wymagania. Nie istnieje obuwie, które równie dobrze sprawdzi się każdemu. Istotne jest, aby nie oszczędzać na jakości, gdyż może to nieść za sobą skutki odwrotne do zamierzonych. Ci, którzy posiadają ograniczony budżet, powinni polować na promocje oraz wyprzedaże. W sieci dostępnych jest wiele akcesoriów rowerowych kultowych marek, które nie kosztują majątku.

Antypoślizgowa podeszwa

Dobrze, jeśli wybrane buty na rower posiadają antypoślizgową podeszwę. Znacząco ułatwią one pedałowanie. Szczególnie dobrze sprawdzają się w deszczowe dni, kiedy warunki atmosferyczne nie sprzyjają bezpiecznej jeździe. Omawiane obuwie zmniejsza ryzyko zsunięcia się stopy z pedała, co mogłoby skutkować bolesną kontuzją. Dobrze, jeśli podeszwa nie jest idealne gładka. Wszelkie wyżłobienia i nierówności powierzchni są mile widziane, gdyż wpływają na komfort cyklisty.

Amortyzacja kostki

Buty rowerowe powinny wyróżniać się ergonomiczną budową. Istotne, aby spełniały one rygorystyczne normy. Model renomowanej marki jest dość drogi, jednak jest to jedyna dobra opcja dla osób, które przemierzają odległe trasy. Im lepsza ochrona stopy, tym mniejsze ryzyko wystąpienia urazu. Duże znaczenie ma skuteczna amortyzacja kostki. Warto pamiętać, że upadek z jednośladu może nieść za sobą liczne konsekwencje zdrowotne. Rekreacyjna wycieczka rowerowa może zakończyć się wielomiesięcznym leczeniem.

Oddychające materiały

Zarówno buty na ciepłe, jak i zimne miesiące, powinny być wykonane z materiałów przepuszczających powietrze. Optymalny poziom cyrkulacji jest niezbędny do tego, aby utrzymać pożądany stopień higieny. W innym przypadku wystąpi nadmierna potliwość, która generuje nieprzyjemny zapach. Nie można również nie wspomnieć o odparzeniach i odciskach. Systematyczne czyszczenie butów rowerowych zmniejsza prawdopodobieństwo namnażania się bakterii, które mogą wywołać choroby stóp (np. grzybicę).