Wady i zalety pedałów platformowych

Wybór pedałów zależy od sposobu i miejsca jazdy. Jeśli jesteś zwolennikiem rowerów użytkowych, które świetnie sprawdzają się jako środek transportu do pracy, to pedały platformowe będą idealnym rozwiązaniem. Wychodząc z domu, przemieszczając się na rowerze i pracując, masz na sobie to samo obuwie. Nie potrzebujesz specjalistycznej odzieży. Dla osób, które uprawiają sport wyczynowy, preferują szybką jazdę, zaleca się pedały zatrzaskowe.  Jeśli mówimy o jeździe rekreacyjnej takiej jak cross czy  trekking,  to można się pokusić o pedały platformowe. Natomiast w przypadku gravelu czy przełaju, zatrzaski będą zdecydowanie lepszym wyborem. A jeśli skupimy się na bardziej dynamicznych dyscyplinach  takich jak na przykład Enduro, tutaj lepszym wyborem byłyby specjalistyczne pedały platformowe. Na ten temat pisze również strona BikePress.pl.

Pedały platformowe od kuchni

Jak w każdej dyscyplinie sportu,  również w  kolarstwie mamy do czynienia z osobami bardziej zaawansowanymi i tymi początkującymi. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z dwoma kółkami, płaskie pedały będą idealnym rozwiązaniem. Są przede wszystkim tańsze, ponieważ nie musimy do nich dokupować specjalistycznego obuwia, jakie jest potrzebne do jazdy z pedałami zatrzaskowymi. Poza tym platformy ułatwiają wsiadanie i schodzenie z roweru. Dodatkowo jazda na klasycznych pedałach pozwala kierowcy wyrobić sobie prawidłową technikę jazdy.

Jeśli chodzi o wady, to jest to zdecydowanie mniejsza stabilność podczas jazdy po bardziej wymagającym terenie. Jeśli zdecydujemy się spróbować swoich sił na bardziej wymagających zjazdach, to klasyczne pedały platformowe mogą sprawić, że nie będziemy się czuć zbyt bezpiecznie. Trudne może się okazać także wspinanie na trudne podjazdy, gdzie zatrzaski sprawdzają się o niebo lepiej, zapewniając dodatkowo stabilne oparcie w czasie zjazdów i skoków.