Jak dbać o ramę roweru

 

To, ze rower w czasie użytkowania ulega zużyciu i uszkodzeniu, zapewne nikogo nie zdziwi. Jednak, jeśli jesteśmy tego i świadomi, możemy zminimalizować uszkodzenia, poprzez zabezpieczenie najbardziej narażonych miejsc.

Rama roweru ulega uszkodzeniu w dwóch przypadkach, w wyniku uderzeń i ocierania.  Do tego należy dołożyć ocieranie pancerzy o ramę, a także stałe uderzenia łańcucha.  Musimy się liczyć również z uszkodzeniami powstałymi w wyniku uderzeń kamieni. Warto zatem pamiętać o dodatkowej ochronie, aby dłużej móc cieszyć się swoimi dwoma kółkami w dobrym stanie.

 

Na co zwrócić uwagę

Elementem ramy, który bezwzględnie wymaga ochrony, są widełki łańcuchowe. W czasie jazdy po nierównym terenie, czy tak zwanych wertepach, łańcuch uderza o chainstay. Jest to na tyle uciążliwe, ze nawet przerzutki ze sprzęgłami z najwyższej półki nie dadzą nam gwarancji na uchronienie ramy przed  uderzeniami łańcucha. Może się zdarzyć, ze już przy zakupie zauważysz, iż rama została zaklejona w tym miejscu. Jeśli jednak tak się nie stanie, musisz zorganizować ochronę na własną rękę. W tym celu powinieneś użyć grubej, porządnej foli z mocnym klejem. Pomocne mogą się okazać także plastikowe lub neoprenowe osłony. Musisz jednak pamiętać, że będzie się pod nie dostawać brud, co może doprowadzić do porysowania lakieru. Ochronisz ramę przed uderzeniami, ale jej estetyka zostanie poważnie naruszona.

Drugim elementem ramy, który koniecznie musisz zabezpieczyć, jest miejsce, w którym rama styka się z pancerzami. Nie w każdym przypadku będzie dochodziło do kontaktu hamulców i pancerzy przerzutkowych z ramą, niemniej jednak warto mieć to na uwadze.  Jeśli tak się jednak stanie, musimy być świadomi tego, że kable wytrą nam lakier podczas takich manewrów jak skręcanie kierownicą, czy po prostu jazda.  Aby ochronić ramę przed uszkodzeniami, wystarczą naklejki małych rozmiarów. Zwróć przede wszystkim na jakoś użytego do ich produkcji kleju. Musi on mocny, ponieważ  naklejki znajdą się na zgiętych powierzchniach, z których mogą się dość łatwo odkleić.