Jazda na rowerze po mieście – przyjemność czy męka?

Zapewne jesteś świadomy wszystkich korzyści jakie niesie za sobą decyzja o wyborze roweru jako środka transportu. Rezygnując z samochodu, czy autobusu na rzecz dwuśladu  robisz duży ukłon w stronę ekologii. Zyskuje też na tym twoje zdrowie oraz portfel, bo dwa kółka to zdecydowanie tańszy środek transportu. Jednak o ile jazda po leśnych szlakach może być relaksująca to przejazd przez centrum miasta wymaga od nas dużej uważności i skupienia.

O czym należy pamiętać poruszając się na rowerze w ruchu ulicznym:

Zrezygnuj ze słuchawek. Słuchając muzyki nie rejestrujesz w 100% tego, co dzieje się wokół ciebie. Możesz na zwrócić uwagi na nadjeżdżający pojazd uprzywilejowany, nie usłyszysz klaksonu samochodu, może umknąć ci jakiś istotny sygnał, co w konsekwencji doprowadzi do wypadku. Przejeżdżając przez centrum miasta najlepiej mieć wyostrzone wszystkie zmysły. Dbamy w ten sposób o bezpieczeństwo swoje i innych.

Używaj kasku. Obowiązek noszenia kasku nie jest uregulowany żadnym przepisem prawnym. Leży to jednak w twoim interesie, aby zawsze mieć go na głowie. O wypadek nie trudno, a urazy głowy, nawet te najmniejsze, mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.

Poruszaj się po ścieżkach rowerowych. Infrastruktura rowerowa rozrasta się coraz bardziej w wielu miastach, dając fanom dwóch kółek możliwość poruszania się po metropoliach bez niepotrzebnego stresu. Jeśli masz taką możliwość, wybieraj ścieżki rowerowe. Są one przygotowane specjalnie dla cyklistów. Mają zapewniać wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Chodnik zostaw pieszym. To miejsce, w którym mają pierwszeństwo, dające im możliwość  bezpiecznego przemieszczania się w ruchu ulicznym . Są oczywiście sytuacje, kiedy rowerzysta ma prawo skorzystania z chodnika:

  • kiedy pod jego opieką znajduje się dziecko, które nie ukończyło 10 roku życia;
  • przy skrajnie ekstremalnych warunkach pogodowych;
  • kiedy dopuszczona prędkość na drodze wynosi 50km/h, a szerokość chodnika wynosi więcej niż 2m.

Wyraźnie sygnalizuj swoje zamiary. Odpowiednio wcześniej daj znać o zamiarze skrętu. Nie jedź przy samej krawędzi drogi, aby w razie potrzeby ominięcia dziury lub studzienki kanalizacyjnej nie zaskoczyć wyprzedającego cię kierowcy.