Jak przewozić dziecko na rowerze

Z naszymi bliskimi lubimy dzielić się tym, co najlepsze. Nic więc dziwnego, że miłośnicy dwóch kółek chcą, aby ich pociechy od najmłodszych lat mogły poznawać uroki wycieczek rowerowych. Sprzyjają temu zwłaszcza wakacyjne wyjazdy, czy weekendowe wypady na łono natury. Wielu rodziców decyduje się również na zabranie małych pasażerów na przejażdżkę po mieście.

Zasady

Zgodnie z polskim prawem, do kończenia 7 roku życie, dziecko może być przewożone w foteliku, lub przyczepce przymocowanej z tyłu pojazdu. Warto pamiętać, że całkowita długość roweru wraz z przyczepką, nie może przekroczyć 4 m. Nie możesz również jechać po chodniku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której masz pod swoją opieką dziecko, które samo jedzie na rowerze, a nie ukończyło jeszcze 10 lat. A jaki wiek musi osiągnąć twoja pociecha, aby podróżować razem  tobą dwuśladem? Przede wszystkim powinna umieć samodzielnie siedzieć. Pediatrzy zalecają, by nie było to wcześniej, niż po ukończeniu 1,5 roku.

Fotelik czy przyczepka

Wybór zależy przede wszystkim od twoich preferencji. Jeśli wolisz mieć dziecko blisko siebie i zależy ci na  stałym kontakcie z nim, dobrym rozwiązaniem będzie fotelik zamontowany  z przodu roweru. Jego dodatkowym plusem jest również fakt, że twoja pociecha będzie mogła podziwiać mijane krajobrazy. Pamiętaj jednak, że po ukończeniu 3 roku życia dziecko może podróżować w  foteliku, jeśli jest on zamontowany z tyłu. W kwestii  bezpieczeństwa znacznie więcej może zaoferować przyczepka. Zwłaszcza jeśli mówimy o dzieciach w wieku do 1,5 roku życia. Umieszczony w niej  maluch ma ochronę przed deszczem czy wiatrem, a ty zyskujesz lepszą widoczność.

Bezpieczeństwo

Podróżując z dzieckiem na rowerze zwróć uwagę na to, by miało założony kask. Tak jak i w twoim przypadku jest to niezbędne by zachować bezpieczeństwo. Przewożąc swoją pociechę w foteliku koniecznie zadbaj o to, by nie zasnęło w czasie jazdy. Mogłoby to nadmiernie obciążyć kręgosłup małego pasażera i wywołać tzw. syndrom dziecka potrząsanego. Inne poważne konsekwencje to uraz głowy, szyi, a nawet poważne uszkodzenia mózgu prowadzące do niepełnosprawności.