Co powinien posiadać oraz jak zbudowany jest dobrej jakości rower?

Od czasów pandemii COVID-19, na rynku rowerów powstał wyczuwalny wzrost zainteresowania tego rodzaju sprzętem.

Wiele firm oferuje różne rodzaje rowerów, w każdej kategorii cenowej. Jak wybrać dobry rower, żeby być zadowolonym za każdym razem jak weźmie się go na przejażdżkę? Czego oczekiwać od jakościowego sprzętu?

Materiał, z którego jest wykonany rower

Rama – czyli podstawa budowy roweru. Materiał, z którego jest wykonana jest niezwykle istotny, jeśli chodzi o komfort korzystania z tego typu pojazdu. Najdroższe rowery są zbudowane z włókien węglowych, czyli tak zwanego karbonu. Jest to najdroższa, ale najlżejsza i najbardziej wytrzymała konfiguracja.

Bardziej budżetowe są ramy aluminiowe, przy wyborze których należy uważać. Warto przeczytać w specyfikacji roweru, ile waży cały rower oraz ile waży sama rama i następnie wybrać najlżejszą z możliwych.

Tutaj znajdziesz interesujący artykuł o tym że jeżdżenie na rowerze, to świetny sposób na aktywność poza domem.

Osprzęt roweru i gwarancja

Osprzęt jest bardzo ważnym elementem wyposażenia roweru. Przełożenia, zębatki, koła, hamulce lub sama kierownica są istotne, jeśli chodzi o komfort korzystania z roweru oraz określenie jego jakości. Im bardziej jakościowy osprzęt, tym cena samego roweru.

W zależności od przeznaczenia roweru, ważne jest dopasowanie odpowiedniego osprzętu do celów, do jakich ma być przeznaczony rower. Dla rowerów szosowych zaawansowany sprzęt jest zdecydowanie bardziej potrzebny, niż w przypadku roweru miejskiego, który będzie używany typowo w celach przemieszczania się z punktu A do punktu B. Hamulce V-brake, tarczowe, hydrauliczne lub mechaniczne – możliwość konfiguracji, aby dostosować rower do swoich potrzeb jest ogromna.

Warto zwrócić uwagę na jakość tego osprzętu przy zakupie nowego roweru, ponieważ osprzęt lepszej jakości będzie skuteczny oraz bezawaryjny. Najważniejszym elementem w przypadku awaryjności i serwisowania roweru jest gwarancja producenta. Chroni ona użytkownika przed ewentualnymi kosztami związanymi z potencjalnymi awariami. Niekiedy producenci oferują dożywotnią gwarancję na niektóre komponenty roweru, na przykład na ramę.