Nadbużańskie skarby: gdzie warto się wybrać rowerem w rejonie Chełma?

Nad Bugiem nuda nikomu nie zagrozi, a wycieczki w rejonie Chełma mogą się dla wielu z nas okazać wyjątkową przygodą. Nie brak tu ciekawych zabytków, które być może nie są zbyt dobrze znane, za to z pewnością zasługują na uwagę. Jakie atrakcje warto  uwzględnić w programie wędrówki po tej części województwa lubelskiego?

Atrakcje nad Chełmem dla rowerzystów i nie tylko

Jednym z ciekawszych miejsc nad Bugiem jest dawny park dworski w Świerżach. To miejsce może się pochwalić historią sięgającą przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy to nad samym Bugiem powstał spory dwór otoczony parkiem. Niestety, burzliwe wydarzenia z czasów II wojny światowej sprawiły, iż po zabudowaniach dworskich pozostało niewiele. Zachował się za to malowniczy park, który swoim drzewostanem wciąż może wzbudzać zachwyt. Nie brak tu okazałych dębów oraz sosen, w gronie których ujrzeć można wiele drzew o pomnikowych rozmiarach. W Świerżach zachowała się też ciekawa pamiątka po miejscowych Żydach. To cmentarz, na terenie którego wciąż jeszcze można ujrzeć sporo zniszczonych macew.

Inne ciekawe miejscowości

Inną miejscowością, której warto poświęcić swój czas w trakcie wycieczki wzdłuż doliny Bugu, jest Hniszów – kompletny przewodnik po tej miejscowości turystycznej znajdziemy na portalu zwiedz.pl. I tu najważniejszą atrakcją jest dawny park dworski, na terenie którego zachowało się sporo cennych pomników przyrody. Dla turystów najważniejszym obiektem jest tu jednak „Bolko” – liczący sobie prawie 700 lat dąb szypułkowy, uznawany za jedno z najpotężniejszych, najstarszych i największych drzew na terenie Lubelszczyzny. Nad Bugiem znajduje się też inna, godna polecenia miejscowość. To Dorohusk, który może się pochwalić ciekawym i dobrze zachowanym zabytkiem  architektury. Jest nim pałac Suchodolskich, wzniesiony w XVIII wieku w tak modnym wówczas stylu barokowym. Warto też wybrać się nad zalew Husynne, będący jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku i rekreacji w rejonie Chełma. A że można się tu nacieszyć i dobrymi warunkami do wypoczynku, i pięknymi widokami, popularność tego miejsca dla nikogo z nas nie powinna być większym zaskoczeniem.