Gdzie udać się na weekend?

Szukasz idealnego miejsca na weekendową wycieczkę rowerową? Nic prostszego! W Polsce naprawdę nie brakuje ciekawych szlaków. Wystarczy w piątkowe popołudnie zapakować rower na bagażnik samochodowy lub do pociągu i w sobotę rozpocząć wyprawę! Oto kilka naszych rekomendacji.

Szlak Orlich Gniazd

Liczący blisko 190 km Szlak Orlich Gniazd rozpościerający się na terenie jury krakowsko-częstochowskiej to z pewnością jedna z najpiękniejszych tras w naszym kraju. Jednym z jej atutów są krajobrazy od leśnych pagórków, przez wąwozy po skaliste wzgórza i jaskinie wapienne. Przejeżdżając tę trasę, można również podziwiać ruiny kilkunastu zamków, w większości sięgających swoją historią czasów piastowskich. Szlak można przejechać rowerem górskim, ale właściciele graveli, rowerów trekkingowych i crossowych również sobie na nim poradzą. W odwodzie pozostają jeszcze rowery elektryczne, które dają mięśniom cenne wsparcie na najtrudniejszych podjazdach!

Trasa rowerowa R10

Trasa rowerowa R10 biegnie od Świnoujścia na Hel, w większości wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego i w dużej części pokrywa się z jedną z europejskich międzynarodowych tras EuroVelo. Wbrew pozorom szlak jest dość urozmaicony, a na pewno nie brakuje na nim atrakcji, takich jak Woliński Park Narodowy czy Bałtycki Park Miniatur. Chociaż większość szlaku przebiega po asfalcie, właściciele rowerów szosowych muszą w pewnym stopniu skorygować trasę, bo oryginalnie uwzględnia ona również leśne i polne drogi, a także bardzo trudny ze względu na piaszczystą nawierzchnię odcinek w okolicach Łeby.

GreenVelo

Szlak GreenVelo liczy sobie blisko 2000 km i biegnie na terenie 5 województw wschodniej części Polski. Planując weekendową wycieczkę, należy po prostu wybrać jeden z odcinków tego szlaku – nie na całej jego długości infrastruktura dla rowerzystów została dotychczas w pełni przygotowana, natomiast wszędzie funkcjonują dobre oznaczenia. Do wyboru pozostają między innymi okolice Wielkich Jezior Mazurskich, równiny i zalesione tereny województwa podlaskiego, a także bardziej wymagające odcinki w województwach świętokrzyskim i podkarpackim. W praktyce dzięki GreenVelo można sobie zatem zapewnić nawet kilkanaście zróżnicowanych rowerowych weekendów!