Przygotuj swój rower na zimę

Jeśli jesteś prawdziwym fanem dwóch kółek, to na pewno żadna pogoda nie jest  ci straszna. Pamiętaj jednak o tym, by odpowiednio przygotować swój pojazd na jazdę w zimowych warunkach. Zrób to rzetelnie, bo od tego zależeć będzie twoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na:

Opony

Jeśli nie zamierzasz poruszać się po mocno zaśnieżonych i oblodzonych podjazdach, opony z kolcami nie są konieczne. Podstawową rzeczą jaką musisz zrobić, jest zmniejszenie ilości powietrza w oponie do ok. 30-35 PSI. Ma to na celu poprawienie przyczepności. Jazdę po śniegu ułatwi ci ogumienie dedykowane do jazdy po piachu. Jest nieco tańsze niż kolcowane, ale sprawdzi się na nieodśnieżonych trasach.

Oświetlenie

Ponieważ w zimie dni są bardzo krótkie, ciężko wyobrazić sobie jazdę na rowerze bez dodatkowego oświetlenia. Zwłaszcza, że jest ono wymagane przez polskie prawo. Pamiętaj, że oświetlenie umieszczone z przodu powinno być białe, a z tyłu czerwone. Twoją widoczność na drodze poprawią również elementy odblaskowe.

Hamulce

Zwróć uwagę na stan hamulców i stopień ich starcia. Weź pod uwagę fakt, że w zimie klocki szybciej się zużywają. Usuwaj nagromadzony na obręczach kół lód. Podczas jazdy sprawdzaj co jakichś czas, czy hamulce działają tak, jak powinny.

Błotniki

W trosce o dobry stan techniczny swojego roweru, zainwestuj w błotniki. Nie jest to duży wydatek, a pozwoli Ci zabezpieczyć pojazd przed szkodliwym działaniem takich czynników jak błoto pośniegowe zmieszane z solą, czy świeży śnieg.

Konserwacja

Bardzo ważne jest miejsce przechowywania roweru. Powinno być suche i możliwie ciepłe. Po każdej jeździe przetrzyj rower wilgotną szmatką, a ramę dodatkowo środkiem odtłuszczającym, takim jak na przykład płyn do naczyń. Po wyschnięciu,  wszystkie ruchome elementy, a zwłaszcza support i łańcuch nasmaruj smarem.