Koła systemowe – warto czy nie?

Koła systemowe można spotkać przede wszystkim w rowerach wykorzystywanych w sporcie zawodowym. Mowa o wysokiej jakości maszynach, które są nie tylko bezpieczne, ale również pozwalają na osiąganie większych prędkości i różnorodnych trików, które w normalnych warunkach nie są możliwe.

Koła systemowe to modele bardzo wytrzymałe oraz uniwersalne. Właśnie z tego względu można zastosować je we wszystkich rowerach, co przekonuje do nich ogromną część użytkowników. Oprócz tego to modele atrakcyjne cenowo, a więc dostępne na każdą kieszeń.

W droższych modelach jedną z największych zalet jest możliwość zastosowania nietypowych zaplotów oraz szprych. Takich opcji nie posiadają klasyczne komponenty. Dzięki nim mogą powstać niezwykłe koła do produkcji których używa się karbonowych szprych oraz piast. Oprócz tego prezentują się bardzo atrakcyjnie.

Koła systemowe mają też wady. Chodzi przede wszystkim o trudność w nabyciu części, kiedy jakiś element ulegnie zniszczeniu. Polskie hurtownie nie oferują ich niemalże wcale, a korzystanie z zagranicznych firm oznacza nie tylko długi czas oczekiwania, ale również wysokie koszty. Oprócz tego wielokrotnie konieczne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi przeznaczonych do centrowania.