Idealne przełożenie do ostrego koła

Ostre koło nie posiada przerzutek, właśnie dlatego przełożenie musi zostać wybrane niezwykle starannie. Chodzi o to, że umożliwia ono uzyskiwanie odpowiednich prędkości, przyspieszenie oraz przyjemność w trakcie jazdy. Kiedy przełożenie jest miękkie oznacza to wolną jazdę oraz trudności z poruszaniem nogami. Z kolei model zbyt twardy to trudny start oraz jeszcze gorsze hamowanie. W trakcie wyboru należy brać pod uwagę wiele cech, przede wszystkim wagę i masę mięśniową osoby, która korzysta z roweru.

Większość osób sięga po przełożenie mieszczące się w przedziale od 2.8 do 3.2. Chodzi o stosunek przedniej ilości zębów do ilości zębów w tylnej zębatce. Kiedy z przodu posiadamy 47 zębów to z tyłu jest ich 16, wtedy chodzi o 47:16, czyli otrzymujemy wynik 2,94. Oczywiście, to tylko przykład.

Osoby, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w poruszaniu się na ostrym kole powinny skorzystać z miękkiego przełożenia. Nie poleca się dla nich wartości poniżej 2.8.

Nie zawsze model można dopasować za pierwszym podejściem, jednakże nie należy się poddawać i uczynić wszystko, żeby znaleźć model idealny, gdyż taki istnieje. Dobra rada – na początku nie warto nabywać bardzo drogich komponentów, gdyż mogą się po prostu nie sprawdzić. Dopiero w sytuacji, kiedy uzyskamy potwierdzenie, że dany zestaw sprawdza się doskonale, można nabyć napęd lepszej jakości.