Jak wybrać idealny rower dla seniora

Jazda na rowerze jest idealną formą ruchu dla każdego, również dla osób starszych. Nie wymaga większej sprawności fizycznej oraz nie obciąża stawów oraz mięśni. To dobra forma rekreacji ze znajomymi. Jest to również idealny środek transportu pozwalający ominąć korki i uniknąć jazdy w zatłoczonych autobusach czy tramwajach. Dodatkowym plusem jest możliwość dopasowania poziomu wysiłku do możliwości seniora. Taka forma aktywności pomoże w spalaniu kalorii, nie obciążając organizmu i jednocześnie usprawniając pracę układu kostnego i mięśniowego.

Czym kierować się przy zakupie roweru dla seniora

Kluczowymi czynnikami jakimi powinniśmy się kierować przy zakupie roweru dla osoby starszej  będą na pewno cena, komfort i bezpieczeństwo. Na jakie cechy warto jeszcze zwrócić uwagę? Przede wszystkim rower przeznaczony dla seniora powinien być lekki, aby bez problemu mógł go wnieść po schodach lub z nich znieść. W związku z tym, dobrym kandydatem jest dwuślad wykonany z włókna węglowego. Niestety, jego wysoka cena może odstraszyć. Jako alternatywne rozwiązanie warto wybrać rower z ramą aluminiową.

Przed wyborem jednośladu, należy jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, po jakim terenie będzie się poruszać rowerzysta. Jeśli będą to miejskie alejki i park, oczywistym wyborem jest rower miejski. Jeśli jednak nasz senior ma w planach jazdę po nieutwardzony, leśnych drogach, lepiej zdecydować się na rower trekkingowy.

Warto zwrócić uwagę na dobre amortyzatory i wygodne siodełko, które zapewnią komfort jazdy i pozwolą się nią cieszyć. Przyjrzyjmy się również ramie. Zdecydowanie wygodniejsza będzie damska.  Dzięki niej, przy wsiadaniu na rower nie trzeba będzie wysoko podnosić nogi. Postawmy również na duże koła, najlepiej 28 calowe. Ułatwi to pedałowanie, dzięki czemu jazda będzie lekka i przyjemna. Co do przerzutek, nie jest konieczne inwestowanie w wielostopniowe modele. Do pokonywania niewielkich wzniesień wystarczą trzy przerzutki na tylnym kole.