Turystyka rowerowa w Polsce

Pojęcie turystyki rowerowej  jest związane ze spędzaniem wolnego czasu aktywnie. Nie ma jednak nic wspólnego ze ściganiem się czy jazdą wyczynową. Polega przede wszystkim na zwiedzaniu ciekawych miejsc położonych na trasie. Głównym jej założeniem jest czerpanie przyjemności z jazdy. Możemy podróżować samemu bądź w grupie kilku osób. Turystyka rowerowa cieszy się dużą popularnością na całym świecie, również w Polsce. Ma korzystny wpływ nie tylko na środowisko, ale również na małe, lokalne społeczności. Zatrzymując się i zostawiając pieniądze w mniejszych miejscowościach, przyczyniamy się do rozwoju lokalnych biznesów. Prowadzi to do powstawania nowych miejsc pracy, a także rozwoju infrastruktury, z której mogą korzystać nie tylko turyści, ale również mieszkańcy.

W Polsce znajdziemy sporo zróżnicowanych szlaków idealnie nadających się do uprawiania turystyki rowerowej. Spośród nich, na szczególną uwagę zasługują:

Trasy rowerowe na wybrzeżu

Wybrzeże morza bałtyckiego jest bogate w piękne krajobrazy i zabytki architektury, a więc każdy znajdzie tam coś dla siebie. Po obszarze o długości blisko 800 km można z powodzeniem przemieszczać się rowerem, wybierając leśne ścieżki  lub trasy biegnące bezpośrednio wzdłuż morza.  Podróżując po wybrzeżu, warto wybrać się na wycieczkę Szlakiem Motławskim, który biegnie od Gdańska do Tczewa i ma długość 30 km. Na trasie szklaku znajdują się zabytki architektury takie jak kościół pod wezwaniem św. Anny w Suchym Dębie, czy podcieniowe domy w Krzywym Kole.

Bieszczadzkie trasy rowerowe

Bieszczadzkie szklaki rowerowe są bardzo zróżnicowane pod względem trudności. Do użytku rowerzystów zostały udostępnione również trasy biegnące przez Bieszczadzki Park Narodowy. Wybierając się w tamte rejony warto mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty pozwalający na przekroczenie granicy. Najbardziej atrakcyjny szlak o długości aż 160m km, Komańcza- Medzilaborce prowadzi bowiem przez terytorium Polski i Słowacji.

Trasy rowerowe w Beskidzie Śląskim

Beskid Śląski słynie z licznych szlaków górskich idealnych na piesze wędrówki. Jest także bardzo popularny wśród miłośników kolarstwa górskiego i downhillu. Jednak również sympatycy wycieczek rowerowych znajdą tam odpowiednie dla siebie trasy. Wybierając się w tamte rejony warto wybrać trasę prowadzącą przez Skrzyczne na Malinowską Skałę. Należy jednak zaznaczyć, że jest ona przeznaczona  tylko dla doświadczonych osób o dobrej kondycji.