Jaki zalety posiada rower z wolnobiegiem?

Rower z wolnobiegiem wydaje się być najlepszą propozycją dla osób, które stawiają na sprawdzone, tradycyjne rozwiązania. Poruszanie się takim jednośladem nie stanowi dużego wyzwania, więc każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Powszechnie znany rodzaj napędu sprawia, że jego konserwacja lub naprawa nie będzie stanowić żadnego problemu. Wizyty w serwisie nie będą kosztować majątku, co również ma duże znaczenie. Nie można nie wspomnieć o szerokim wyborze „dwóch kółek” – znalezienie odpowiedniego wariantu nie powinno być wyzwaniem.

Możliwość przerwania pedałowania

W przypadku ostrego koła niemożliwe jest przerwanie pedałowania nawet na krótką chwilę. Zupełnie inaczej jest w przypadku wolnobiegu, który zapewnia cykliście momenty odpoczynku. Podczas zjeżdżania z górki niewymagane jest ruszanie pedałami. Bezpośrednio wpływa to na komfort oraz swobodę jazdy. Rower typu ostre koło uchodzi za niebezpieczny – ryzyko groźnego upadku jest szczególnie wysokie w przypadku osób nieposiadających praktyki. Jednoślad z wolnobiegiem jest niemal dla każdego, ponieważ do takiego napędu nie trzeba się przyzwyczajać. Jest on świetnie znany nawet dzieciom.

Większa kontrola nad pojazdem

Rower z wolnobiegiem jest łatwiejszy w kontroli. Kierowanie jednośladem nie wymaga doświadczenia, ani szczególnych umiejętności. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy konieczne jest gwałtowne zatrzymanie pojazdu. Oczywiście na stopień bezpieczeństwa wpływa także wiele innych czynników. Nie można nie wspomnieć o hamulcach, które wymagają systematycznych przeglądów. Brak regularnego serwisu może doprowadzić do poważnej awarii, która wystąpi w najmniej spodziewanym momencie.

Prostsze hamowanie

Kolejną zaletą jednośladów z wolnobiegiem jest to, że zapewniają one łagodniejsze hamowanie. Istnieje możliwość stopniowego zatrzymywania pojazdu. Zmniejsza to prawdopodobieństwo m.in. przerzucenia cyklisty przez kierownicę. Wiadomym jest, że układ napędowy składa się z części eksploatacyjnych, które mogą ulec zużyciu. Z tego względu trzeba pamiętać o tym, aby raz na kilka tygodni dokonać dokładnego przeglądu jednośladu. Po każdym sezonie dobrze jest skorzystać z profesjonalnych usług serwisowych. Jest to szczególnie istotne dla osób, które nie posiadają narzędzi, ani praktyki w naprawie „dwóch kółek”.

Dostępność części zamiennych

Jak już wspomniano, napęd z wolnobiegiem jest niezwykle popularny. Przekłada się to na niemal nieograniczony dostęp do części zamiennych, które są niezbędne podczas naprawy pojazdu. Ponadto, naprawa „dwóch kółek” będzie tańsza, niż w przypadku np. ostrego koła. Nie oznacza to jednak tego, że rower z wolnobiegiem posiada wyłącznie plusy. Jest on droższy w zakupie niż model wyposażony w zębatkę ostrokołową. Sprawia to, że osoby z mocno ograniczonym budżetem mogą być zawiedzione. Ponadto, zachodzi tutaj mniejsza synergia między rowerem a rowerzystą. Energia nie jest przekazywana tak efektywnie, jak w przypadku ostrego koła. Nie wpływa to jednak znacząco na komfort podczas jazdy.