Czy warto zdecydować się na rower ostre koło?

Wybór pojazdu nie powinien być przypadkowy. Ważne jest to, aby był on funkcjonalny, trwały i zgodny z osobistymi wymaganiami. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być rower ostre koło. Oczywiście nie jest to opcja dla każdego – przeszkodą może okazać się m.in. brak hamulców, które umożliwiają sprawne zatrzymanie „dwóch kółek”. Ponadto, nie można powiedzieć, że jednoślad sprawdzi się na co dzień. W dużej mierze jest to kwestia przyzwyczajenia, ponieważ w omawianym przypadku napęd wymaga ciągłego pedałowania. Nie można pozwolić sobie na chwilę odpoczynku, gdyż może skutkować to bolesnym upadkiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Niska waga pojazdu

Ostre koło to rower o „odchudzonej”, a tym samym lekkiej konstrukcji. Sprawia to, że pojazd zapewnia lepszą dynamikę oraz przyspieszenie. Z pewnością spełni to oczekiwania tych, dla których prędkość ma znaczenie. Początkujący cykliści nie powinni jednak przesadzać, gdyż łatwo tutaj o chwilę zapomnienia. Pedały muszą być przez cały czas w ruchu, ponieważ w innym przypadku jednoślad zatrzyma się.

Strapy na pedałach

Rower ostre koło bywa wymagający w obsłudze, a więc na początku bezpieczniej zrezygnować ze strapów, które odpowiadają za przytwierdzenie stóp do pedałów. Warto pomyśleć o nich dopiero po pewnym czasie, czyli po zdobyciu niezbędnych umiejętności. Wspomniane elementy umożliwiają wzrost dynamiki jazdy. Wynika to z faktu, że rowerzysta podczas pedałowania oddziałuje na napęd nie tylko poprzez pchanie pedałów w dół, ale również ciągnięcie ich ku górze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w profesjonalne obuwie, które ułatwi jazdę. Nie jest ono obowiązkowe, ale sprawdzi się podczas pokonywania długich tras.

Synergia pomiędzy rowerem a rowerzystą

Ostre koło zapewnia wyjątkową synergię pomiędzy rowerem a cyklistą, co stanowi kolejną zaletę. W dużej mierze wynika to z faktu, że korba znajduje się w ciągłym ruchu, dzięki czemu przekazuje ona energię rowerzyście. Omawiany jednoślad znany jest od wielu pokoleń – to symbol czystej formy jazdy. Jest on nazywany rowerem kurierów. Wynika to z faktu, że w przeszłości był on powszechnie wykorzystywany przez listonoszy i dostawców przesyłek.

Niezawodna praca napędu

Rower ostre koło posiada wyłącznie jeden bieg, co dla wielu osób może stanowić atut. Napęd omawianego pojazdu uchodzi za niezawodny, a jednocześnie wyjątkowo wytrzymały. Nie wykazuje on wysokiej wrażliwości na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Kolejnym plusem jest fakt, że nie wymaga on zaawansowanej i kosztownej konserwacji. Bez większego wysiłku można utrzymać go w nienagannym stanie.

Estetyczne wzornictwo

Ostre koło nie posiada hamulców, ani pancerzy. Sprawia to, że rower prezentuje się niezwykle efektownie, a jednocześnie stylowo. Minimalistyczny design fantastycznie wpasowuje się w aktualnie obowiązujące trendy. W przypadku pojazdów produkowanych na zamówienie istnieje możliwość montażu hamulca, który znacząco podnosi stopień bezpieczeństwa jazdy.