Dobre siodełko rowerowe damskie – czym powinno się wyróżniać?

Wybór dobrego siodełka rowerowego dla kobiety nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Decyzja zakupowa nie może zostać podjęta przypadkowo. Wiadomym jest, że mężczyźni oraz kobiety różnią się budową anatomiczną. Na komfort jazdy wpływa wiele różnych czynników, jednak źle dopasowany jednoślad generuje wiele niedogodności. Bezbolesna jazda na rowerze jest możliwa, jednak konieczny jest rozsądny dobór akcesoriów. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Niezbędne informacje znajdziesz w tym wpisie!

Optymalna szerokość

Wiele osób uważa, że siodełko damskie powinno być o wiele szersze, niż męskie. Czy jest to prawdą? Nie w każdym przypadku, a wiele zależy od typu sylwetki. Faktem jest, że kobiety również mają wąskie biodra, więc siodełka unisex spełnią ich oczekiwania. Ponadto, siodełko nie może być przesadnie szerokie, szczególnie jeśli mówimy o rowerach MTB czy też szosowych. Podstawą jest możliwość przyjęcia swobodnej pozycji podczas jazdy. Przemierzanie nierównych terenów wymaga zupełnie innej postawy ciała. Sprawia to, że siodełko MTB nie może być za krótkie, ponieważ obniżenie pozycji stanie się niemożliwe lub niewygodne. Inne modele zalecane są w przypadku kolarstwa górskiego, gdzie siodełko powinno być dość małe, a zarazem płaskie. Największe akcesoria sprawdzają się jedynie w mieście, podczas jazdy rekreacyjnej.

Rodzaj siodełka

Myślisz, że im szersze siodełko rowerowe damskie, tym lepiej? Jesteś w wielkim błędzie! To mit powtarzany przez osoby niedoświadczone. Najważniejsze jest to, aby rodzaj siodełka został dobrany to typu pojazdu. W przypadku sportowej pozycji polecane są relatywnie wąskie modele, które prawie nie różnią się od męskich lub uniwersalnych. Jeśli jednak jednoślad przeznaczony jest do jazdy po mieście, to siodełko może być maksymalnie szerokie, a zarazem grubo wyścielone. Ryzyko wystąpienia odparzeń jest dość niskie. Miękkie podparcie pod pośladki sprawdza się w sytuacji, gdy sylwetka jest wyprostowana, a nie pochylona. Dobrze jest przetestować kilka wariantów w sklepie rowerowym.