Dieta wegetariańska a kolarstwo

Mogę się założyć, że zdecydowanej większości z nas trudno sobie wyobrazić fakt, iż dieta wegetariańska jest w stanie sprostać zapotrzebowaniu kalorycznemu sportowca uprawiającego sport wyczynowo. Nie mówiąc już o przyczynieniu się do wzrostu wydajności fizycznej/ Zgodnie z ogólnie przyjętymi normami, tylko posiłek, w którego  skład wchodzi mięso, może powodować wzrost siły i wpływać pozytywnie na rozwój mięśni.

Niezbędne produkty

Jeśli jednak przyjrzymy się wynikom badań przeprowadzonych przez naukowców, możemy zobaczyć, że nie do końca jest to zgodne z prawdą. Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne W swoim oświadczeniu wyraźnie potwierdziło, że produkty pochodzenia zwierzęcego nie są konieczne w osiągnięciu optymalnej wydolności sportowca. Nie można jednak nie zauważyć, że trzeba się bardziej postarać, aby będąc na diecie wegetariańskiej pokryć dzienne zapotrzebowanie na białko. Nie jest to jednak niewykonalne. Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na proteiny, warto sięgnąć po następujące produkty: soczewica, groch,  orzechy włoskie i ziemne, migdały, nabiał, zboża w postaci makaronu, ryżu czy pieczywa.

Powiedzmy, że kwestie zaspokojenia zapotrzebowania na białko mamy wyjaśnioną. Jednak co zapotrzebowaniem na aminokwasy niezbędnymi w diecie osób uprawiających sport wyczynowo?  W produktach pochodzenia roślinnego nie znajdziemy wszystkich niezbędnych składników. W tym przypadku pomocna może się okazać suplementacja aminokwasami rozgałęzionymi BCAA.

O diecie dla sportowców przeczytasz także na stronie www.kulturystyka24.pl