Enduro Trails w stolicy Podbeskidzia

Bielsko- Biała to miasto w województwie śląskim, położone u podnóża Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Dzięki tej lokalizacji jest idealną bazą wypadową dla miłośników górskich wędrówek. Poza pięknem otaczającej przyrody miasto posiada wiele innych zalet, takich jak piękne secesyjne kamienice czy Teatr Polski. Jest również wymarzonym miejscem dla miłośników kolarstwa górskiego, dzięki kompleksowi kilkunastu tras zlokalizowanych u podnóża Stefanki i Szyndzielni, które powstały w ramach projektu obywatelskiego.

Na kompleks Enduro Trails Bielsko-Biała składa się 12 tras zjazdowych o zróżnicowanym stopniu trudności i 1 trasa zjazdowa. Ich łączna długość wynosi 32 km.

Opis tras

Zielone – zostały stworzone z myślą o początkujących rowerzystach górskich. Są to trasy z utwardzoną lub mieszaną nawierzchnią o średnim nachyleniu 4-6%. Możemy na nich napotkać na wystające korzenie, kamienie, śliskie podłoże oraz na ciasne zakręty.

Niebieskie –  stworzone z myślą o średniozaawansowanych kolarzach. Ich średnie nachylenie wynosi 6-9%. Na trasach z utwardzaną lub mieszaną nawierzchnią napotkamy na ciasne zakręty, muldy czy bandy, które będziemy musieli przejechać. Należy liczyć się również z naturalnymi przeszkodami w postaci kamieni oraz wystających korzeni.

Czerwone – przeznaczone dla zaawansowanych. Średnie nachylenie tras z naturalną i mieszaną  nawierzchnią wynosi 9-13%. Znajdziemy na nich ciasne zakręty z bandami oraz większe naturalne przeszkody tzw. sekcje korzeni czy kamieni. Zjeżdżając tymi trasami, należy być przygotowanym na osiąganie większych prędkości.

Czarne – dedykowane profesjonalistom. Przypadkowi kolarze nie powinni z nich korzystać. Średnie nachylenie tras z naturalną nawierzchnią wynosi 13-18%. Po drodze możesz napotkać na wiele trudnych elementów. Zaliczają się do nich uskoki terenu, stromizny czy sekcje głazów. Może się zdarzyć, że trasa będzie śliska. Zlokalizowane na trasie hopki wymagają umiejętności skakania. Tak jak na pozostałych trasach, należy się spodziewać wielu ciasnych zakrętów z bandami.