4 najciekawsze szlaki rowerowe w województwie śląskim

Śląsk to tylko kopalnie, węgiel i zanieczyszczone powietrze. Naprawdę tak uważasz? Jeśli  tak, to jesteś w dużym błędzie. To województwo położone na południu polski ma do zaoferowania o wiele więcej. Możesz tam znaleźć piękną przyrodę i ciekawe zabytki. Dlatego warto się o tym przekonać, decydując się na przejażdżkę jednym z 4 szlaków rowerowych.

Żelazny szlak rowerowy

To szlak przechodzący w większości przez zamknięte i niewykorzystane linie kolejowe. Trasa ma długość 55 km. Zostały na niej zamontowane tablice informacyjne, które nawiązują do kolejowego dziedzictwa historycznego i pokazuj jej wpływ na życie mieszkańców poszczególnych terenów. Szlak przechodzi przez Godów, Jastrzębie-Zdrój, Zebrzydowice oraz czeską Karvinę i Pietrovice.

Szlak Orlich Gniazd

Przebiegający przez województwo małopolskie i śląskie czerwony szlak, łączy Częstochowę i Kraków. Trasa liczy 178 km i jest uznawana za jedną z najbardziej malowniczych w Polsce. Przemierzając Szlak Orlich Gniazd można podziwiać zielone wzgórza i rozrzucone na nich  średniowieczne zamki. Nie należy do najłatwiejszych, na co wpływa piaszczyste podłoże i ukształtowanie terenu. Urokliwe widoki są jednak warte każdego wysiłku.

Wiślana Trasa rowerowa

Trasa jest przyjazna i łatwa, w związku z czym, bez  problemu przejadą ją nawet dzieci. Zaczyna się przy wiślańskim dworcu PKP i biegnie głównie szutrowymi alejkami i ścieżkami wyłączonymi  z ruchu ulicznego. Jest bogata w piękne widoki, które zachęcają do postojów i podziwiania uroków Beskidu Śląskiego. Szlak wynosi 79 km i w przyszłości ma prowadzić aż nad morze. Jego śląski odcinek dochodzi do Dankowic, gdzie zaczyna się granica województwa małopolskiego.

Czerwony szlak rowerowy nr 1

Szlak prowadzi ze stolicy województwa śląskiego, przez Bielsko-Białą, aż do granicy ze Słowacją.  Ma długość 52 km a jego główną atrakcją jest Zamek w Pszczynie wraz z otaczającym go parkiem, pięknym o każdej porze roku. Trasa przebiega także przez zieloną dzielnicę Tychów – Paprocany. Znajduje się tam jezioro i teren sprzyjający odpoczynkowi i rekreacji. W związku z tym, cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza latem.