Jakie części są potrzebne do konwersji roweru na elektryczny?

Moda na pojazdy elektryczne nie ominęła rynku jednośladów. W sprzedaży znajdziemy dziś dziesiątki rowerów wyposażonych w niezależny napęd elektryczny zasilany wydajną baterią litowo-jonową. Co ciekawe, nie ma również większych problemów, by tradycyjny rower napędzany siłą mięśni przerobić na elektryka. W wyspecjalizowanych sklepach rowerowych bez większego problemu znaleźć można markowe części do rowerów elektrycznych wielu rodzajów. Czego zatem potrzeba, by dokonać takiej konwersji?

Podstawowe podzespoły dla rowerów elektrycznych

Sercem każdego elektryka jest układ napędowy i bateria. W większości przypadków elektryczny silnik instalowany jest w piaście koła przedniego lub tylnego, ewentualnie w mechanizmie korbowym. Trzeba jednak pamiętać, że sam silnik nie wystarczy. Dlatego sklepy z częściami do rowerów elektrycznych wraz z silnikiem sprzedają również dopasowaną do niego obręcz koła i dedykowane jej szprychy. Dzięki temu nie trzeba wykonywać żadnych przeróbek w tradycyjnej obręczy, co znacznie ułatwia zadanie. Choć podstawowymi elementami każdego pojazdu elektrycznego jest silnik i bateria, to do zarządzania tymi podzespołami niezbędny jest jeszcze odpowiedni sterownik oraz różnego rodzaju czujniki. Elektroniczne części do rowerów elektrycznych są równie ważne, o ile nie ważniejsze od głównych podzespołów. To one nimi sterują i dzięki nim napęd elektryczny wspomaga pracę wykonywaną przez mięśnie rowerzysty.

Uzupełniające akcesoria do rowerów elektrycznych

Inwestycja w zestaw podstawowych podzespołów do roweru elektrycznego nie wystarczy, by stworzyć pojazd wygodny i bezpieczny w użytkowaniu. W zestawach do konwersji rowerów tradycyjnych na elektryczne, oprócz silnika z obręczą i szprychami, i pasującego do niego sterownika, znajdziemy również takie elementy jak blokada obrotu osi silnika, która minimalizuje ryzyko awarii napędu, elektroniczny wyświetlacz monitorujący podstawowe parametry pracy silnika i ogólnie różnego rodzaju parametry jazdy, a także manetka, którą obsługujemy elektryczny napęd. Uzupełniające części do rowerów elektrycznych, które pozwolą przerobić rower tradycyjny na elektryczny to także wszelkiego rodzaju przewody, czujniki i dedykowane akcesoria montażowe.

Planując przerobienie zwykłego roweru na elektryczny, gdy nie ma się doświadczenia i nie dysponuje wiedzą z zakresu elektroniki, zamiast zakupu pojedynczych podzespołów lepiej zamówić gotowy zestaw do konwersji. W takim zestawie znajdują się wszystkie części do roweru elektrycznego, dzięki którym można stworzyć funkcjonujący pojazd z napędem elektrycznym. Do takiego zestawy wystarczy już tylko dokupić baterię.