Umyj porządnie swój rower

Rower wymaga regularnego mycia, tak samo jak każdy inny pojazd. Jednakże skomplikowana konstrukcja sprawia, że jest to zadanie nielubiane nawet przez największych fanów kolarstwa. Mycie roweru to zadanie czasochłonne oraz nieco problematyczne, bo znajduje się w nim po prostu wiele zakamarków oraz otwartych mechanizmów. Niewłaściwe mycie może nawet spowodować uszkodzenia wybranych elementów, dlatego należy wiedzieć jak się za to zabrać.

Do mycia roweru należy używać wody oraz środka myjącego. Odpowiedni detergent sprawi, że brud znajdujący się na klockach hamulcowych oraz innych elementach usuniemy bez większych trudności. Najlepiej sprawdzi się do tego płyn do mycia naczyń. W przypadku miejsc, które trudno doczyścić, najlepiej skorzystać ze środka do czyszczenia hamulców, który można nabyć w sklepach motoryzacyjnych bądź benzyny.

Rower należy myć dokładnie, jednakże w trakcie czyszczenia piast, pedałów oraz suportu należy zachować jeszcze większą ostrożność. Wszystkie te elementy zostały uszczelnione przez producentów, ale mimo wszystko nie należy ich zalewać wodą. Niemalże wszystkie ramy posiadają spod spodu mufy suportowe. Ich zadanie polega na odprowadzaniu wody, ale ta cecha nie zostanie spełniona jeśli zalejemy ją litrami wody. Trzeba to mieć na uwadze, gdyż może okazać się bezużyteczna w przyszłości.

Mycie roweru przebiega bardzo szybko, kiedy posiadamy Karcher. Woda pod ciśnieniem usuwa nagromadzony na każdym elemencie roweru brud w bardzo szybkim tempie. Ciśnienie wody nie może być zbyt duże, gdyż w takiej sytuacji zaleje wszystkie części i rower nie będzie pracował właściwie. Po zakończonych czynnościach czyszczących należy koniecznie naoliwić łańcuch.